Pektopol zamiast drylowania – przygotowanie wiśni do wina

Dzisiaj krotki opis jak przygotowuję wiśnie do wina owocowego.

Otóż zamiast męczącego i monotonnego drylowania można wiśnie pozbawić pestek za pomocą Pektopolu lub Pektoenzymu. Środek ten w Polsce produkuje firma BIOWIN i kupić go można latem w supermarketach np. Tesco lub sklepach z artykułami winiarskimi. W Poznaniu taki fajny sklepik znajduje się na ul. Garbary 28 blisko Rynku Bernardyńskiego.

Z moich kilkuletnich doświadczeń z winem wynika, że Pektopol w żaden negatywny sposób nie wpływa później na proces fermentacji i smak wina.

pektoenzym    pektopol

 

Kolejność czynności:

 1.  Wiśnie umyj dokładnie i usuń wszelkie zanieczyszczenia i zepsute, nadgniłe owoce.
 2.  Owoce zważ i wsyp do dużego wiadra tak maksymalnie do 3/4 objętości i dokładnie ręcznie rozgniataj w palcach, maksymalnie jak tylko się da. Uwaga. Po tej czynności ręce będą czerwone przynajmniej przez kilka godzin a paznokcie będzie trzeba mocno czyścić 🙂 Jak chcesz tego uniknąć kup długie i mocne lateksowe rękawiczki. Wcześniej warto też zmienić ciuchy na robocze, bo można je zachlapać.
 3. Dolej 2 litry ciepłej 40 stopni C wody na każde 10 kg wiśni (uwaga: ta woda powinna być później uwzględniona w przepisie na wino owocowe)
 4. Po dokładnym wymieszaniu i ostudzeni do temperatury pokojowej dodaj Pektopol w ilości 2 ml na 10 kg owoców (zajrzyj też w instrukcję, czy nie podaje innej proporcji) i dokładnie wszystko wymieszaj.
 5. Wiaderko dokładnie przykryj i odstaw na 10-15 godzin.
 6. Po tym czasie przelej wszystko przed sito o dużych okach (najlepsze jest duże metalowe sito wędkarskie o dużych okach, które można kupić za ok. 30 zł w sklepach wędkarskich). Można też użyć dużego durszlaka lub czegokolwiek co przepuści miąższ a zatrzyma pestki.
  Większość płynu przeleci przez sito a pestki z resztkami miąższu zatrzymają się na okach. Poprzecieraj ręcznie te pestki aż miąższ przeleci do końca a pestki zostaną pozbawione owocu.
 7. Gotowe. Pestki później można jeszcze zostawić w sicie aż obciekną z cennego moszczu.
 8. Wygodne i duże sito wędkarskie na pewno w Poznaniu można kupić w sklepie wędkarskim Leszcz na Ratajach przy ul. Ślężańskiej 1, przy os. Orła Białego.
  Link do sklepu: www.leszcz.pl/
Sito wędkarskie
Sito wędkarskie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *