Dach zielony

Jak ktoś ma w domu lub ogrodzie smutny dach, to można go pięknie ożywić zakładając tzw. dach zielony. Budowa takiego dachu jest bardzo prosta i możliwa do wykonania samemu bez żadnych specjalistycznych narzędzi. Zobaczcie kilka zdjęć – jak to wygląda na gotowo.

37_DSC8120
Dach zielony ekstensywny
38_DSC8121
Dach zielony po kilku miesiącach od założenia
36_DSC8117
Kwitnące goździki na dachu zielonym
39_DSC8131
Kwitnące kwiaty na dachu zielonym
41_DSC8129
Kwitnące kwiaty na dachu zielonym
40_DSC8137
Kwitnące kwiaty na dachu zielonym

 

Polecam dach ekstensywny (taki jak na zdjęciach), gdyż jest najlżejszy, najtańszy i praktycznie bezobsługowy. Minimalna grubość wszystkich warstw dachu ekstensywnego na kruszywie wynosi ok. 6-8 cm. Można też zbudować go na gotowej macie wegetacyjnej, ale taki dach ma mniejszą zdolność do kumulacji wody i przez to jest trudniejszy w utrzymaniu.
Rośliny na dachu ekstensywnym przystosowane są do trudnych warunków życia i długo wytrzymują bez nawadniania. Zaletą dachu ekstensywnego jest też to, że trudno jest na takim dachu egzystować obcym, nie pożądanym roślinom. Z roślin królują tu: rozchodniki, mchy i goździki.

Cały system najlepiej zamówić w specjalistycznej firmie. Ja materiały na swój dach zielony zamówiłem w firmie Xero Flor z Leszna Dolnego. Miły Pan powiedział przez telefon co będę potrzebował i wysłał do Poznania kurierem  towar zgodnie z zamówieniem.

O szczegółach można poczytać tu: XERO FLOR – link do strony

Fotorelację z zakładania dachu zielonego na mojej ogrodowej altance można zobaczyć tu: Fotorelacja – link do galerii zdjęć

Jak ktoś będzie miał jakieś pytania to proszę śmiało pytać.

2 komentarze do “Dach zielony”

 1. Wow! Piękny! Jak sie sprawuje i jak przetrwał lato? czy te rosliny sa produkowane u nas w Polsce? masz może kontakt do tej firmy, aby dowiedzieć sie więcej?

  1. Dzięki.
   Teraz po kilku latach ten daszek nie wygląda już tak kolorowo. Kilka roślin zdominowało cały dach a różowe goździki wyginęły. Nie zmienia to faktu, że to nadal dobrze się prezentuje.
   Rośliny z dachu ekstensywnego wiele zniosą i bez problemu przetrwają susze letnie.
   Wszystko do dachu zielonego można kupić w Polsce.
   Proszę odnaleźć kontakt do firmy XEROFLOR i porozmawiać z nimi.
   Strona www producenta to: http://www.xeroflor.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *