Chandler – najlepsza borówka do ogrodu

Zbliża się sezon na zakupy drzewek i krzewów owocowych do ogrodu. Jeśli ktoś zamierza wiosną posadzić borówki we własnym ogrodzie to polecam borówkę odmiany Chandler. Dlaczego akurat ta borówka jest najlepsza?

1) Po pierwsze – wielkość owoców. Owoce borówki Chandler są ogromne. Wyjaśni to poniższe zdjęcie, gdzie dokładnie widać różnicę wielkości między odmianą borówki Chandler a innymi popularnymi odmianami (tutaj to chyba Bluecrop).

_DSC1483
Borówka Chandler i Bluecrop – porównanie wielkości

2) Po drugie – długość owocowania. U mnie w ogrodzie borówka Chandler ma dojrzałe owoce już od połowy lipca do nawet połowy października. Nie trzeba więc zbierać wszystkich owoców na raz, lecz można się nimi delektować na świeżo przez ponad półtora miesiąca.

3) Po trzecie – ilość owoców. Borówka Chandler ma bardzo dużo owoców. Niektóre gałęzie pod ciężarem owoców nawet kładą się na ziemię. Oczywiście obowiązuje zasada, że im więcej owoców na krzaku tym będą one mniejsze. Jeśli więc chcemy mieć większe owoce to należy krótko po zawiązaniu owoców w lecie lekko je poprzerywać.

Karolka zrywa borowki
Borówka Chandler na krzaku w połowie września po kilku zbiorach

4) Po czwarte – smak. Wyborny, pyszny. Borówki Chandler jak i inne odmiany doskonale nadają się do mrożenia. W zimie wybornie smakują w pierogach, ciastach i galaretkach owocowych.

 

Kilka uwag jak sadzić borówki:

  • Przygotuj dobre jasne i przewiewne stanowisko. Borówki rosną doskonale w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Pod pojedynczy krzak borówki można wykopać szeroką okrągłą nieckę na głębokość 1.5 szpadla (ok. 40 cm) i średnicy ok. 80 – 100 cm na 1 krzak. Boki niecki najlepiej wyłożyć grubą folią, żeby nie przerastały korzenie innych roślin i nie mieszała się ziemia kwaśna ze stałą ziemią ogrodową. Folia może być z pociętych worków po kwaśnej ziemi pod borówki kupionej w sklepie. Głębszych dołków pod borówki robić nie trzeba, bo borówki płytko się korzenią.
  • Jeśli zamierzasz posadzić więcej krzaków to w jednym rzędzie sadzi się pojedyncze krzaki co 100-130 cm. Rozstaw rzędów to ok. 250 cm. Należy pamiętać, że borówka silnie się rozrasta i żeby wygodnie można było je pielęgnować i zrywać owoce to krzaki nie mogą rosnąć za blisko siebie. Jeśli sadzisz więcej borówek w rzędzie to przygotuj podłużną nieckę na kilka krzaków naraz zamiast kilku pojedynczych.
  • Kwaśne podłoże, najlepiej specjalistyczne pod uprawę borówki. Można też zastosować mieszankę w proporcjach 50/50 próchniczej ziemi ogrodowej kompostowej i torfu włóknistego kwaśnego o jak najniższym PH (PH = ok. 3.5). Zasyp wykopane niecki pod borówki dobrą, zasobną i kwaśną ziemią a efekt w dobrych owocach będzie murowany.
  • Jeśli sadzisz więcej krzaków to nie sadź jednej odmiany borówki tylko co najmniej dwie lub trzy. Ideałem będzie jak posadzisz 4-5 krzaków odmiany Chandler a pomiędzy nimi inną odmianę np. wcześniej owocujące Duke czy Patriot i później owocującą odmianę np. Brigitta czy Darrow. Mieszanie odmian polepsza i znacznie wydłuża owocowanie przez krzyżowe zapylanie pomiędzy odmianami.
  • Po posadzeniu krzaków podłoże najlepiej obłożyć agrowłókniną i z wierzchu wysypać zmieloną korę z drzew iglastych. Uniknie się wtedy w przyszłości pracochłonnego odchwaszczania.
  • Podlewanie krzaków – najlepiej wodą miękką. Idealna będzie deszczówka. Jak skutecznie łapać deszczówkę opiszę w innym artykule (jak wystarczy ochoty i czasu). Ja w ciągu roku tylko z jednej rury spustowej na dachu wyłapuję kilka tysięcy litrów świeżej deszczówki, którą stosuję między innymi do podmiany wody w domowym akwarium. Inna rura spustowa zasila ogrodowe oczko wodne.
    Warto łapać deszczówkę – to bardzo ekologiczne 🙂
_DSC1470
Borówka Chandler w zestawieniu z Bluecrop i innymi owocami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *